SZYMIGA – SKLEP MEBLOWY

+48 795 776 626
Materac dla seniora

Materac dla seniora – jaki powinien być ?

Przede wszystkim dobrze dobrany materac przyniesie dużą ulgę, co znacznie poprawi samopoczucie osób starszych, przyczyniając się do zwiększenia komfortu życia. Dodatkowo charakteryzować powinien się:

 • wygodą,
 • przeciwodleżynowy,
 • o odpowiedniej twardości,
 • łatwy w utrzymaniu czystości,
 • aby dobrze dopasowywał się do ciała użytkownika,
 • powinien redukować uciski w miejscach newralgicznych.

Co jest najważniejsze przy wyborze materaca dla seniora ?

Przede wszystkim materac dla osoby starszej powinien być idealnie dobrany do użytkownika. Przy dolegliwościach tj. bóle pleców, problemy z krążeniem lub drętwienie kończyn, które odczuwają seniorzy – dobór odpowiedniego materaca staje się szczególnie ważny. A więc przy wyborze właściwego podłoża należy zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie, a mianowicie:

 • wypełnienie,
 • twardość materaca,
 • strefy podparcia,
 • właściwości antyalergiczne,
 • łatwość w utrzymaniu czystości.

Odpowiednia twardość materaca dla seniora

Twardość materaca należy dobrać indywidualnie do użytkownika, gdyż zależna jest od jego masy ciała. Zbyt miękki model może spowodować nienaturalne wyginanie kręgosłupa, natomiast zbyt twardy prowadzi do uciskania naczyń krwionośnych – nieprawidłowo pracują. Twardość oznaczana jest literką H, dla kogo jaką się preferuje:

 • H1 – miękki do 60kg,
 • H2 – średnio-twardy od 60-80kg,
 • H3 – twardy od 80-110kg
 • H4 – bardzo twardy powyżej 100kg

Materac dla seniora – rodzaje

Materace piankowe 

Materace z pianki idealnie sprawdzą się u osób, które cierpią na alergię lub astmę, gdyż nie wchłaniają kurzu czy zanieczyszczeń organicznych – skutecznie chroniąc przed zaostrzeniem się objawów alergii czy astmy. Dodatkowo zapobiegają rozwojowi roztoczy, pleśni, bakterii czy grzybów w materacu. Co więcej pianka wpływa na prawidłowe ułożenie ciała podczas snu oraz dopasowuje się do kształtu sylwetki i ułatwia odpowiedni przepływ powietrza.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe wykonane ze sprężyn bonellowych są jednymi z najtańszych modeli o niskiej jakości. Należy je często zmieniać oraz polecane są dla osób o wyższej wadze, które lubią twarde podłoże. Jeśli chodzi o materace sprężynowe pocket idealnie sprawdzą się u osób, które mają dolegliwości ze strony karku czy pleców. Cechują się wysoką jakością oraz wyższą ceną.

Istotną kwestią materacy sprężynowych jest posiadanie siedmiu stref twardości, gdyż oddziałują na siedem części ciała użytkownika tj. głowa, barki, strefa lędźwiowa, miednica, uda, łydki, stopy.

Materace termoplastyczne 

Materace termoplastyczne polecane są dla osób starszych, którzy większość czasu spędzają w łóżku i odczuwają bóle związane z kręgosłupem czy inne dolegliwości. Dodatkowo ten model chroni przed odleżynami, poprawia przepływ krwi, posiada doskonałe działanie punktowe oraz zmniejsza ból. Ponadto pianka dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury, nie odkształca się oraz gwarantują ponadprzeciętną izolację termiczną. W związku z tym zapewnia wysoki komfort snu.

Jak dbać o materac dla seniora ?

Przede wszystkim osoby starsze mają wzmożoną potliwość, a więc warto wybrać odpowiedni materac. Niektóre materace piankowe mają otwartą strukturę komórkową, dzięki której nadmiar wilgoci jest zbierany z powierzchni skóry i wkładu. Dzięki szybkiemu usuwaniu wilgoci zapewni, że są one antybakteryjne i antygrzybiczne. 

Bardzo ważne jest, aby materac posiadał pokrowiec zapinany na zamek, gdyż istnieje możliwość prania go w pralce. Wykorzystany materiał, z którego wykonany jest pokrowiec powinien być naturalny, który gwarantuje przewiewność i oddychalność wkładu.  Kolejną kwestią odnośnie higieny materaca jest wodoodporny ochraniacz na materac. Ochraniacz nie powinien przepuszczać wilgoci i powinien być oddychający oraz antyalergiczny.

Close
Close
Close
Lost your password?
Close
W koszyku: